Farklı oturma düzenlerinden en iyi sonuçları almanızı sağlayacak şekilde fayda ve önemlerine göre farklı tarzlarda konferans salonu tasarımları listeledik

Konferans Salonu Tasarımları

Öncelikle oturma tarzlarında katı ve değişmeyecek kurallar yoktur. Bu stilleri kılavuz olarak kullanmanızı ve aynı zamanda yaratıcılığa ve kişiselleştirmeye mizanpajınızda izin vermenizi öneririz. Kişiye özel düzenlemelerin bir araya getirilmesi, unutulmaz bir etkinliğin arka planını oluşturmaya başlayacaktır. Örneğin, panoramik şehir manzarasına sahip bir çatı katındaki müdür koltuklarında ya da bakımlı bahçelerin yanında kanepeler ve puflarda buluşabilirsiniz. Oturma tarzının konferansınızın atmosferi üzerinde etkisi vardır. Bu süreçte profesyonel bir destek alarak kapsamlı bir proje hazırlayabilirsiniz..

​​Tiyatro veya Sinema Salonu Tarzı

“Sinemada bir gece” düşünün. Bu oturma düzeni, sandalye sıralarını (masasız) içerir ve bir mekanı maksimum oturma kapasitesine göre paketlemenizi sağlar. Birkaç mekanda sabit koltuklu tiyatro salonları bulunurken, çoğunda koridorlarla serpiştirilmiş sandalyeler bulunur.

Tiyatro tarzı, seyircinin not alması veya birbirleriyle etkileşime girmesi gerekmediği orta ve büyük ölçekli toplantılar, sunumlar veya lansmanlar için de çok uygundur.

Konferans veya Toplantı Odası Tarzı

Sandalyelerle çevrili bir toplantı odası masası. Daha küçük gruplar için çok uygundur, (15 ila 20 kişi) ve etkileşim ve grup tartışmaları için idealdir.

Bu tarz özellikle görece küçük ölçekli toplantılar için çok idealdir. Küçük toplantılar, küçük sunumlar, ekip tartışmaları, stratejik oturumlar, röportajlar…

Sınıf Tarzı

Not almanın bir gereklilik olduğu sunum temalı bir konferans için sınıf (veya okul odası) stili, delegelere bir miktar yazı alanı ile birlikte eylemin bir görünümünü sağlar. Ekran ve sunucu manzaralı, mekanın ön tarafına bakan sıralar halinde masa ve sandalyelerin düzenlenmesi.

Kağıtları karıştırmak ve ara sıra karalamalar yapmak için masa alanının gerekli olduğu daha uzun konferanslar ve eğitimler için ideal bir oturma düzenidir.

U Şeklinde Oturma Tarzı

Biraz daha az resmi ve biraz daha konuşkan olan U şeklinde oturma, delegeler ve sunum yapan kişi arasındaki diyaloğu teşvik eder. Salon koltukları içeriye, sunucuya bakacak şekilde U şeklinde düzenlenmiştir.

Bu tarz yerleşim çok fazla alan kullandığından, mekanın oturma kapasitesini azaltacaktır.

Katılımcıların sadece dinlemeleri gerekiyorsa at nalı şekli uygun olabilir. U şeklinin bir çeşidi olarak, At nalı şekli masaları kaldırır, sadece sandalyeler bırakır ve açık uçlu bir konfigürasyona ayarlanır.

Çift U Şekli Oturma Tarzı

Adından da anlaşılacağı gibi, Double U, aralarında bir koridor bulunan, biri daha küçük olanın arkasında daha büyük olan iki U şeklidir. Double U, daha fazla katılımcı ve biraz daha iyi alan verimliliği sağlar.