Tiyatro Salonu Koltukları

Tiyatro salonu koltukları için oturma düzeni, genellikle tek bir yöne bakan ardışık düz sıralarda hizalanan sandalyelerden oluşan, yaygın olarak kullanılan bir etkinlik düzenidir. Bazen stadyum oturma veya oditoryum oturma olarak da adlandırılabilir.

Bu yazıda tiyatro koltuklarının en iyi kullanıldığı etkinlik türlerini, standart kurulum formatlarını, etkinlik hedeflerinize ulaşmak için uygulayabileceğiniz çeşitli özelleştirmeleri ve bu eşsiz oturma düzeninin bazı avantajlarını öğrenebilirsiniz.

Tiyatro koltukları nedir?

Tiyatro tarzı oturma düzeni, en sade tanımıyla mekanda aynı yöne bakan sıra, yay veya dairelerde sandalye düzenidir. Tiyatro tarzı salonlarda kullanılan masa veya ek mobilya yoktur. Birçok etkinlik için bu stil kullanılır.

Etkinlikler için tiyatro oturma düzenleri:

Oditoryum oturma düzeni, çok koridorlu veya kıtasal olarak ayarlanabilir. Çok koridorlu bir düzenleme, her iki uçta bir koridor yoluna erişimi olan her sıra için maksimum 14-16 sandalyeye sahip olur. Koridora yalnızca bir sıranın bir ucundan ulaşılabiliyorsa, koltuk sayısı 7 veya 8 ile sınırlandırılabilir.

Kıtasal bir düzenlemede ise tüm koltuklar merkezi bir bölümde bulunur. Kıta tarzında, çok koridorlu düzenlemeye göre sıra başına daha fazla sandalye sığdırabilirsiniz. Daha geniş koridorlar ve stratejik olarak yerleştirilmiş çıkış kapıları gerektirir. Kıta düzenlemesi genellikle aynı alanda daha fazla oturma kapasitesine sahip olabilir. Bir salon için optimum fayda sağlamaya uygundur.

Seçtiğiniz düzenlemeden bağımsız olarak, tiyatro stili için ayarlar yaparken sandalyeleri düz sıralar, dairesel sıralar, yarı dairesel sıralar ve açı sıraları gibi etkinliğin odak noktasına doğru çeşitli şekillerde konumlandırabilirsiniz. Özelleştirmenin burada bitmesi gerekmez. Tiyatro oturma düzeninizi uyarlamanın birkaç yolu vardır:

Uzun boylu birisi önlerinde otursa bile sıraları birbirinden yeterli mesafede ayırarak konuklara sahneyi net görme imkanı sağlayabilirsiniz.

Her banket sandalyesi arasında biraz boşluk bırakarak konukların rahat oturmalarını sağlayın, çünkü bu alanlar genellikle ortalama bir kişinin vücudundan daha dardır.

Sıralar arasında minimum 24 inç mesafe bırakarak misafirlerin içeri girmelerini ve sıralarından çıkıp gitmelerini, erken ayrılmaları vb. durumları düşünerek tasarlayın.

Sunum yapan kişinin nerede olacağını düşünün. Bu, görüş hatlarının belirlenmesine ve ilk koltuğun – en soldaki en uzak koltuğun yerleştirilmesine yardımcı olacaktır.

Tiyatro salonu koltukları düzenine uygun etkinlikler

Konferanslar

Dersler

-Sunumlar

-Ödül Törenleri

-Ürün Lansmanları

 

Tiyatro oturma düzenlemelerinin avantajları:

Tiyatro salonu oturma düzeni tercih etmenize etki edecek birkaç özel neden vardır:

  • Sunum yapan kişinin herkesi görmesini ve herkesle etkileşim kurmasını kolaylaştırır.
  • Tüm koltuklar tek bir yere baktığı için herkesin odağını doğru yerde tutmaya yardımcı olur.
  • Mekan alanını çok ekonomik bir şekilde kullanır ve maksimum oturma kapasitesi sağlar.
  • İnsanların komşularını tanımasını sağlar! Koltuklar birbirine oldukça yakın olduğu için insanlar sol ve sağ taraflarıyla konuşurlar.
  • Ama aynı zamanda herkesin sessiz kalmasını sağlıyor çünkü konuşabilecekleri sadece iki kişi vardır.