Konferans salonundaki yerleşim ve akustik düzenleme konuları konferans salonu planlayanlar için genellikle sonradan düşünülür. Konferans salonu düzeninin önemi en baştan düşünülmesi ve planlanması gereken önemli bir detaydır. Oturma düzeni, iletişimin yürütülmesi şekli ile doğrudan bir etkiye sahiptir dolayısıyla salonun kullanım amacına uygun olarak katılımcılar arasındaki ilişkilerin dinamiklerini etkiler.

Konferans Salonu Düzeni Önemlidir

Örneğin tiyatro tarzı oturma düzenini tercih edebilirsiniz. Masasız ve belli bir merkeze sıra sıra bakan oturma düzeni şeklinde kurgulanır. Genel olarak konukların koltuklarına kolay bir şekilde erişmelerini amaçlar ve salonun en arkasından en ön tarafına uzanın bir koridor planlanır.

Tiyatro salonu tarzı planın en önemli avantajı tüm hareket dinamiğinin salonun belli bir alanında olduğu projeler için çok uygundur. Oturma düzeninin getirdiği yerleşim şekli ile maksimum oturma kapasitesi elde edilir. Katılımcılar ile konuşmacılar arasındaki mekânsal ayrım konforlu bir şekilde sağlanır.

Konferans Salonlarında Alternatif Oturma Düzenleri

Tiyatro salonu tarzı dışında projenin amaç ve ihtiyaçlarına uygun olarak, U şeklinde oturma düzeni, Tablo kümeleri veya grupları, Sınıf tarzı oturma, Toplantı tarzı oturma, Banket tarzı oturma gibi farklı yerleşim planlarını tercih edebilirsiniz. Tüm bu alternatifleri değerlendirirken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şey salonun nihai amaç ve ihtiyaçlarıdır.

Konferans salonunuzun kurulum amacını netleştirdikten sonra planladığınız etkinliklere göre farklı yerleşim planlarını değerlendirebilirsiniz. Bu konularda profesyonel destek almakla birlikte bizden de fikir alabilirsiniz. Uzun yıllardır bu sektörün içinde olmanın getirdiği yetkinlik ile Panelkon olarak sadece koltuk üretimi değil yerleşiminden, akustiğe bir çok konuda kapsamlı bir proje desteği sağlayabiliriz.

Konferans salonu düzeninin önemi konusunda unutmamamız gereken bazı önemli kurallar vardır.

  • Salondaki projektör ekranı gibi odak noktanıza/noktalarınıza dikkat edin ve yapılandırmanızı bu nokta etrafında oluşturun.
  • Toplantı oturumunuzun amacını ve salon düzeninin hedeflerinize nasıl yardımcı olabileceğini düşünün.
  • Sunum yapan kişinin masası, kurs malzemeleri için bir masa, oturumlar yapılırken etkinlik organizatörlerinin çalışması için ayrı bir masa vb. gibi odada gerekli olabilecek ekstra mobilyaları ve yerleşimlerini önceden düşünün ve planlayın.