fbpx

Eğitim Kurumlarında Konferans Salonu

Eğitim kurumlarında konferans salonu özellikle oturma düzeni açısından çok önemlidir. Öğrenciler için bazen derslere veya konferanslara katılmak oldukça sıkıcı bir olay olabilir. Bu can sıkıntısı ya içeriğin ilgisiz olmasından ya da dersin gece geç saatlere kadar uzanmasından kaynaklanıyor olabilir. Ama suçu her zaman böyle dış etmenlere atamayız. Bazen bu can sıkıntısı, konferans salonlarının oturma düzeniyle de ilişkilendirilebilir. Yanlış kurgulanmış bir konferans salonunda oturmanın dersi ne kadar sıkıcı ve etkisiz hale getirebileceğini tahmin edemezsiniz.

Konferans salonlarının çoğu, mümkün olduğunca çok insanın bir arada bulunabileceği şekilde tasarlanmıştır. Bu, konferans salonunun beklentileri karşılaması için olumsuz bir faktör olabilir. Başarılı bir konferans salonu tasarımı, doğrudan gerçekleşen dersin veya yapılan sunumun başarısıyla bağlıdır. Sıkışık koltuklar, katılan kitleyi rahatsız edebilir ve konsantrasyon aralıklarını kısaltabilir ve sesi emme kapasitelerini azaltabilir. Dolayısıyla tüm ambiyansı etkiler. Bu, dersin veya sunumun tümünün etkisiz kalmasına sebep olacaktır. Ayrıca, salonun sıkışık tasarımı ile, izleyicilerin özellikle köşelerde ve arka sıralarda oturanların, sunumun yapıldığı sahneyi iyi bir şekilde görmesi mümkün olmayabilir. Bu da dersin sıkıcı görünmesini sebep olur, çünkü bu şekilde katılımcılar sunumun veya dersin gerçekten bir parçası olmayacaktır. Bu nedenle, bir dersin başarısının, konferans salonu koltuklarının tasarımından büyük ölçüde etkilendiği açıktır. İşte tam da bu nedenle özel bir dikkat gerektirirler.

Eğitim Kurumlarında Konferans Salonu

Konferans salonlarının doğru bir tasarıma sahip olması daha iyi öğrenmeyi teşvik edebilir ve bunun için dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Hatırlanması gereken ilk ve en önemli şey, salonda oturan her bireyin rahatlığının birincil derecede önemli olduğudur. Başka önemli bir nokta, seyircinin her üyesinin sahnenin yanı sıra sahnenin arkasına yerleştirilen ekran ve tahtaları iyi bir şekilde görmesini sağlamaktır. Bu amaçla, karatahtalara odaklanan yan ışıklar yerleştirilebilir. Özel ilgiyi hak eden üçüncü konu ise, konferans salonuna kurulan ses sistemidir. Konuşmacının sözleri salonda bulunan herkes tarafından açıkça duyulabilir ve anlaşılır olmalıdır. Sandalyeler kendi aralarında iyi aralıklarla yerleştirilmiş olmalıdır, çünkü bu katılımcıların birbirlerinin dikkatini dağıtma şansını azaltacaktır. Mümkünse konferans salonunun büyüklüğü çok büyük olmamalıdır, çünkü katılımcıların büyük salonlarda dikkatlerini kaybetme eğiliminde olduklarını gösteren çalışmalar vardır, bu durum da konuya ilgilerinin azalmasına neden olur.